ANUNȚ – Concurs pentru două poziții vacante în cadrul Programului de Stagiu Plătit IPRE 2021

20 January 2021

#StagiuIPRE2021

Termen limită pentru completarea formularuluionline sau depunerea dosarelor: 15 februarie 2021, ora 23.00 CET

Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE) anunță concurs pentru două poziții vacante în cadrul programului de stagiu plătit IPRE pentru anul 2021.

În conformitate cu Strategia de Dezvoltare Instituțională a IPRE, în anul 2021 a fost instituit un program de stagiu plătit.  Scopul acestuia este de a contribui la creșterea nivelului de expertiză și cunoaștere în rândul comunității de tineri cercetători și practicieni din sectorul neguvernamental, prin elaborarea, promovarea și monitorizarea politicileor publice în domeniul integrării europene, bunei guvernări și statului de drept.

Concursul este deschis pentru studenții din cadrul programelor de licență, aflați în ultimul an de studii și masteranzi de la Universtitățile din Republica Moldova și din afara țării, interesaţi de domeniul relațiilor internaționale, afacerilor europene, buna guvernare și statul de drept, dispuși să participe în cadrul activităților de cercetare, elaborare și promovare a politicilor publice în domeniile anunțate.

Concursul este deschis pentru 2 poziții vacante:

  • Stagiar(ă) în cadrul Programului buna guvernare și europenizare
  • Stagiar(ă) în cadrul Programului justiție și statul de drept

Sarcini și responsabilități ale stagiarului(ei):

  • va contribui la activități de cercetare și elaborare a notelor analitice, studiilor și rapoartelor în cadrul programului buna guvernare și europenizare și programului justiție și statul de drept;
  • va oferi suport logisitc în pregătirea și organizarea evenimentelor, dialogurilor de politici publice și informale organizate de IPRE;
  • va contribui la elaborarea rapoartelor și notelor informative privind activitățile și evenimentele organizate de IPRE;
  • va asista ofiterul de comunicare în pregătirea și realizarea activităților de vizibilitate ale IPRE, inclusiv la pregătirea comunicatelor de presă;
  • va lucra în coordonare cu mentorul, managerii de proiect, experții, ofițerul de comunicare, directorul și directorii adjuncți ai IPRE.

Ciclurile de stagiu:

I. 1 martie – 31 mai 2021;

II. 1 iunie – 15 august 2021;

III. 1 septembrie – 30 noiembrie 2021

Candidații pot aplica la unul sau mai multe cicluri de stagiu.

În cadrul celor 3 cicluri de stagiu, datele exacte și perioada exactă a fiecărui stagiu poate varia de la 1 lună pînă la 3 luni în dependență de pragramul de studii, disponibilitatea studentului și necesitățile IPRE. Programul de lucru zilnic al stagiarului poate fi full-time (40 ore pe săptămână) sau part-time (20 ore pe săptămână). Având în vedere situația pandemică, stagiul ar putea fi realizat parțial în regim online pentru activități care nu implică prezență fizică.

Remunerea: Compensarea lucrului în calitate de stagiar va fi efectuată în dependență de timpul, volumul și calitatea livrabililor oferite. Remunerea lunară mimimă pentru o lună de stagiu va fi de 4000 MDL net, în baza unui contract de prestări servicii.

Calificări necesare ale candidaților:

  • Abilități de analiză și prezentare pubilcă;
  • Experiență în organizarea evenimentelor publice;
  • Cunoașterea Microsoft Office (word, excel, power point, outlook);
  • Cunoașterea limbii române. Cunoașterea limbii Ruse va reprezenta un avantaj;
  • Cunoașterea la nivel avansat a limbii engleze (conversație, scriere și analiză);
  • Abilități de comunicare interpersonală, aptitudini de lucru în echipă și respectarea termenilor limită stabiliți.

Condițiile de eligibilitate:

  • Cetățenia Republicii Moldova;
  • Vârsta minimă de 18 ani la momentul participării în unul din cele 3 cicluri de stagiu;
  • Studenți în anul III în cadrul programelor de licență și masteranzi în anul I și II în cadrul facultăților de relații internaționale, drept, științe politice, administrare publică și jurnalism;
  • Rezultate academice foarte bune, confirmate prin extras/copia certificată a transcriputului notelor din partea universității (copie scanată);
  • Prezentarea unei scrisori de recomandare semnată de un profesor/lector din cadrul facultății (departamentului) în care candidatul/a își face studiile (copie scanată).

Prezentarea dosarelor și termenul limită:

Candidații interesați vor îndeplini formularul online* disponibil aici SAU vor transmite dosarul în formă electronică la adresa [email protected], până la data de 15 februarie 2021, ora 23:00 CET, cu indicarea în titlul mesajului „Stagiu de practică IPRE”. Dosarul va cuprinde următoarele documente:

  1. Scrisoare de intenție (maxim 200 de cuvinte);
  2. Curriculum Vitae (maxim 2 pagini);
  3. Copia extrasului/transcriptului notelor pentru ultimul an de studii;
  4. Scrisoarea de recomandare semnată de un profesor/lector din cadrul facultății;

*NOTĂ: În cazul în care candidații vor îndeplini toate secțiunile din formular online nu este necesară transmiterea dosarului prin email. Completarea și finalizarea formular este suficientă.

Etapele concursului

Doar formularul îndeplinit online sau dosarele complete recepționate în termenul limită stabilit vor fi considerate. Candidații preselectați după analiza dosarelor vor fi invitați la interviu (în regim on-line) până la data de 23 februarie 2021. Rezultatele finale ale concursului vor fi remise participanților prin postă electronică.

Date cu caracter personal:

Utilizarea și prelucrarea datelor cu caracter personal de către IPRE se va face exclusiv în scopul evaluării candidaților pentru poziția vacantă în cadrul programului de stagiu IPRE pentru anul 2021. Drepturile subiectului datelor cu caracter personal, dreptul la acces la date, dreptul de intervenție asupra datelor sunt reglementate de Legea privind protecția datelor cu caracter personal nr. 133 din 08.07.2011 disponibilă aici. IPRE va trata transmiterea tuturor datelor cu caracter personal drept acord din partea candidaților la stocarea și prelucrarea lor. Candidații care vor îndeplini formularul de aplicare vor avea opțiunea de a confirma consimțământul. IPRE va respecta confidențialitatea datelor cu caracter personal prezentate de către candidați.

Descarcă Termenii de referință aici.

Accept