ANUNȚ DE ANGAJARE A UNUI COORDONATOR DE PROIECT IPRE

27 December 2017

Termen limită pentru depunerea dosarelor: Luni, 22.01.2018, ora 18.00 la adresa [email protected] (cu indicarea subiectului „Concurs: coordonator de proiect (IPRE)”.

Termenii de referință*

pentru selectarea unui Coordonator de Proiect IPRE

Poziție vacantă: Coordonator de Proiect

Perioada de angajare : 1 februarie 2018 – 31 decembrie 2019

Condițiile contractului: Angajat prin contrat cu program complet de muncă (5 zile pe săptămână; de la 9:00 la 18:00)

Locul activității: IPRE, str. București 90, Chișinău, Republic Moldova

Informație despre IPRE (www.ipre.md): IPRE este o asociație obștească neguvernamentală, non-profit, apolitică, ce promovează valorile europene, inclusiv democrația, drepturile omului și statul de drept în Republica Moldova. Misiunea IPRE este de a accelera procesul de Europenizare al Republicii Moldova prin dezvoltarea și promovarea politicilor publice, monitorizarea actului de guvernare, creșterea democrației participative și consolidarea rolului cetățenilor în procesul de luare al deciziilor la nivel național și local.

Responsabilități:

  • Pregătirea și desfășurarea activităților planificate, în conformitate cu planul de acțiuni al proiectului;
  • Menținerea comunicării eficiente cu partenerii și experții proiectului;
    • asigurarea că partenerii și experții livrează rezultatelor în conformitate cu orarul stabilit;
    • supravegherea/coordonarea activității acestora pentru realizarea cu succes a rezultatelor așteptate;
  • Asigurarea gestionării financiare a proiectului:
    • pregătirea tuturor documentelor relevante (ex: personal, instruire);
    • participarea la procurarea de bunuri și servicii relevante activităților;
    • debursarea corespunzătoare a fondurilor proiectului;
    • păstrarea evidenței contabile și documentelor justificative în mod corespunzător;
    • menținerea unei comunicări eficiente cu contabila instituției;
  • Pregătirea planurilor de lucru calitative și a rapoartelor cu privire la progresul proiectului și problemelor de implementare;
  • Monitorizarea și evaluarea activităților proiectului, precum și elaborarea rapoartelor narative și financiare privind implementarea activităților din cadrul proiectului;

Cerințe față de candidați:

  • Studii superioare în domeniul dreptului, administrării afacerilor, economiei, administrației publice, relații internaționale și alte domenii relevante. Studiile de masterat constituie un avantaj;
  • Experiență de lucru în sectorul non-guvernamental sau public. Experiența de cel puțin 2 ani de lucru constituie un avantaj;
  • Capacități și abilități practice de gestionare de proiecte;
  • Experiență de lucru în gestionare financiară de proiecte și în achiziție de bunuri și servicii;
  • Abilități de a lucra independent și în echipă;
  • Abilități de a gestiona mai multe sarcini simultan;
  • Abilități de a vorbi și a scrie fluent în limba română și limba engleză. Cunoașterea limbii ruse constituie un avantaj.
  • Cunoașterea și utilizarea bună a computerului.

Dosarul pentru concurs va include:

  1. CV-ul;
  2. Scrisoarea de motivare – până la 300 de cuvinte (va conține interesul pentru această poziție și va demonstra corespunderea abilităților candidatului cu termenii de referință);
  3. Numele și datele de contact pentru două persoane de referință (Institutul își rezervă dreptul să contacteze persoanele de referință).

Condițiile de prezentare a dosarelor:

  • Persoanele interesate vor expedia dosarul de participare până la data 22 ianuarie 2018, ora 18:00, la adresa electronică: [email protected], cu indicarea subiectului „Concurs: coordonator de proiect (IPRE)”.
  • Dosarele depuse în cadrul concursului vor fi evaluate în cadrul a două etape. Inițial vor fi preselectate aplicațiile care corespund cerințelor din termenii de referință.
  • Ulterior, dosarele vor fi evaluate prin prisma calificării profesionale, experienței și referințelor.
  • La interviu vor fi invitate doar persoanele preselectate.

Pentru informații suplimentare: Stanislav Ghiletchi – Coordonator de program, IPRE, tel. 022 788 986, e-mail: [email protected]

*NOTĂ: Concursul pentru suplinirea poziției vacante de Coordonator de proiect este organizată de Institutul pentru Politici și Reforme Europene (IPRE) în contextul implementării proiectului Establishing Policy Bridges with the EU – IPRE (Moldova)”, care derulează în perioada decembrie 2017 – decembrie 2019 cu suportul unui grant din partea Fundației pentru o Societate Deschisă.

Proiectul își propune îmbunătățirea și consolidarea capacităților Institutului pentru Politici și Reforme Europene, prin creșterea calității produselor, prezentărilor și abilităților cercetătorilor și moderatorilor de politici, precum și extinderea rețelei experților săi, inclusiv a experților asociați.

Accept